Kelso Hilanders

Friday Aug. 31st 7:00 p.m. Schroeder Field
Team
1
2
3
4
Total
Mark Morris Monarchs
Kelso Hilanders

Mark Morris (0-0) at Kelso (0-0)

Last 5 season openers

  • 2011 at Mark Morris 21 Kelso 7
  • 2010 at Kelso 22 Mark Morris 6
  • 2009 Kelso 15 at Mark Morris 14
  • 2008 Mark Morris 20 at Kelso 14
  • 2007 at Mark Morris 9 at Kelso 0
Team Sponsors

New Athlete - Injury Recovery and Training

Air One Football Academy

Cost Less Auto Parts, The Do-It-Yourself Specialists - Orchards 360-254-5710 - Hazel Dell 360-695-4435

The Barbers - Where Guys Go for Great Cuts!

Pacific Tech Construction

Clark County Youth Football - The Best Game In Town!

Live! Local Media - Social Media for Business

Challenge Fitness Crossfit   St. Helens Media - Local Web Development
Fellowship Of Christian Athletes   Clark County Chapter | National Football Foundation

Personalized Logo

Mt. View 45 Kelso 0

Kelso 12 Hudson's Bay 6

C.R. 40 Kelso 12

2010's

2013

Greater St. Helens League 3A
Head Coach: Steve Amrine

Sept. 6 at Mark Morris L 40-20 0-1 0-0  
Sept. 13 Heritage L 25-7 0-2 0-0  
Sept. 20 R.A. Long L 42-21 0-3 0-0  
Sept. 27 at Evergreen L 55-35 0-4 0-0  
Oct. 4 Hudson's Bay* W 41-20 1-4 1-0  
Oct. 11 at Columbia River* L 33-10 1-5 1-1  
Oct. 18 Fort Vancouver* W 42-20 2-5 2-1  
Oct. 25 at Mountain View* L 55-0 2-6 2-2  
Nov. 1 Prairie* W 13-0 3-6 3-2  
State Playoffs
Nov 8/9 at O'Dea      

2012

Greater St. Helens League 3A
Head Coach: Pat Hymes

Aug. 31 Mark Morris W 17-7 1-0 0-0  
Sept. 7 at Heritage W 49-46 2-0 0-0  
Sept. 14 at R.A. Long W 20-14 3-0 0-0  
Sept. 21 Evergreen W 35-21 4-0 0-0  
Sept. 28 at Hudson's Bay* W 40-0 5-0 1-0  
Oct. 5 Columbia River* L 27-20 2OT 5-1 1-1  
Oct. 12 at Fort Vancouver* W 68-0 6-1 2-1  
Oct. 19 Mountain View* W 14-12 7-1 3-1  
Oct. 26 at Prairie* W 20-14 8-1 4-1  
State Playoffs
Nov 2 Juanita** W 14-13 9-1 4-1  
Nov 10 at Eastside Catholic*** L 69-13 9-2 4-1  
** at McKenzie Stadium, Vancouver
*** at Memorial Stadium, Seattle

2011

Greater St. Helens League 3A
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 2 at Mark Morris L 21-7 0-1 0-0
Watch Viedo
Sept. 9 Columbia River* L 40-12 0-2 0-1
Watch Viedo
Sept. 16 at Hudson's Bay* W 12-6 1-2 1-1
Watch Viedo
Sept. 23 Union L 42-0 1-3 1-1  
Sept. 30 at Fort Vancouver* W 41-6 2-3 2-1  
Oct. 7 Evergreen W 20-7 3-3 2-1  
Oct. 14 Mountain View* L 45-0 3-4 2-2
Watch Viedo
Oct. 21 at Prairie* L 49-0 3-5 2-3
Watch Viedo
Oct. 28 Camas* L 55-0 3-6 2-4  

2010

Greater St. Helens League 3A
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 3 Mark Morris W 22-6 1-0 0-0
Watch Viedo
Sept. 10 at Columbia River* W 12-3 2-0 1-0
Watch Viedo
Sept. 17 Hudson's Bay* W 25-0 3-0 2-0  
Sept. 24 at Union L 36-0 3-1 2-0
Watch Viedo
Oct. 1 Fort Vancouver* W 28-20 4-1 3-0  
Oct. 8 at Evergreen W 21-13 5-1 3-0
Watch Viedo
Oct. 15 at Mountain View* L 28-7 5-2 3-1
Watch Viedo
Oct. 22 Prairie* W 28-14 6-2 4-1
Watch Viedo
Oct. 29 at Camas* L 24-13 6-3 4-2
Watch Viedo
State Playoffs
Nov 6 at Seattle Prep W 22-6 7-3 4-2  
Nov 13 at Kamiakin L 50-6 7-4 4-2  

2000's

2009

Greater St. Helens League 4A
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 4 at Mark Morris W 15-14 1-0 0-0  
Sept. 11 Prairie W 20-7 2-0 0-0  
Sept. 18 Fort Vancouver W 55-28 3-0 0-0  
Sept. 24 at Columbia River L 7-3 3-1 0-0
Watch Viedo
Oct. 1 at Evergreen* W 35-13 4-1 1-0
Watch Viedo
Oct. 9 Mountain View* W 49-21 5-1 2-0  
Oct. 16 Heritage* L 30-29 5-2 2-1
Watch Viedo
Oct. 22 at Skyview* L 42-22 5-3 2-2
Watch Viedo
Oct. 30 Battle Ground* W 35-7 6-3 3-2  

2008

Greater St. Helens League 4A
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 5 Mark Morris L 20-14 0-1 0-0  
Sept. 12 at Prairie W 27-17 1-1 0-0  
Sept. 19 at Fort Vancouver W 28-14 2-1 0-0  
Sept. 26 Columbia River W 21-7 3-1 0-0  
Oct. 3 Evergreen* L 52-14 3-2 0-1
Watch Viedo
Oct. 11 at Mountain View* L 24-20 3-3 0-2
Watch Viedo
Oct. 17 at Heritage* L 42-13 3-4 0-3
Watch Viedo
Oct. 24 Skyview* L 59-14 3-5 0-4  
Oct. 31 at Battle Ground* L 35-7 3-6 0-5  

2007

Greater St. Helens League 3A
Head Coach: Pat Hymes

Aug. 31 R.A. Long W 21-3 1-0 0-0
Sept. 7 at Mark Morris L 9-0 1-1 0-0
Sept. 14 at Mountain View L 28-7 1-2 0-0
Sept. 21 Skyview L 15-12 1-3 0-0
Sept. 28 at Union* L 39-28 1-4 0-1
Oct. 5 at Columbia River* L 28-14 1-5 0-2
Oct. 11 at Fort Vancouver* W 35-14 2-5 1-2
Oct. 19 Camas* L 26-8 2-6 1-3
Oct. 26 Hudson's Bay* W 34-7 3-6 2-3

2006

Greater St. Helens League 3A
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 1 at R.A. Long W 34-6 1-0 0-0
Sept. 8 Mark Morris W 28-0 2-0 0-0
Sept. 15 Mountain View W 27-20 3-0 0-0
Sept. 21 at Skyview L 41-7 3-1 0-0
Sept. 29 Vancouver Col. BC W 28-12 4-1 0-0
Oct. 6 Columbia River* W 31-0 5-1 1-0
Oct. 13 Fort Vancouver* W 32-12 6-1 2-0
Oct. 20 at Camas* L 21-14 6-2 2-1
Oct. 28 at Hudson's Bay* W 77-28 7-2 3-1
State Playoffs
Nov 4 at Mount Si L 39-6 7-3 3-1

2005

Greater St. Helens League 3A
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 2 Battle Ground W 21-7 1-0 0-0
Sept. 9 Heritage W 21-14 2-0 0-0
Sept. 16 at Mark Morris* W 36-15 3-0 1-0
Sept. 23 Washougal* W 56-7 4-0 2-0
Sep. 29 at Mountain View L 31-13 4-1 2-0
Oct. 7 R.A. Long* W 38-0 5-1 3-0
Oct. 13 at Fort Vancouver* W 59-6 6-1 4-0
Oct. 21 Camas* L 40-14 6-2 4-1
Oct. 28 at Columbia River* L 13-7 6-3 4-2
State Playoffs
Nov 4 at Timberline L 31-6 6-4 4-2

2004

Greater St. Helens League 3A
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 3 at Battle Ground W 45-25 1-0 0-0
Sept. 10 at Heritage W 34-0 2-0 0-0
Sept. 17 Mark Morris* W 41-0 3-0 1-0
Sept. 24 at Washougal* W 13-7 4-0 2-0
Oct. 1 Mountain View L 13-7 4-1 2-0
Oct. 8 at R.A. Long* W 28-14 5-1 3-0
Oct. 15 Fort Vancouver* W 44-7 6-1 4-0
Oct. 22 at Camas* W 40-27 7-1 5-0
Oct. 29 Columbia River* W 28-12 8-1 6-0
State Playoffs
Nov 5 at River Ridge W 56-26 9-1 6-0
Nov 12 West Seattle W 48-22 10-1 6-0
Nov 20 at East Valley Spo. W 41-32 11-1 6-0
Nov 26 Ferndale (Tacoma Dome) L 45-6 11-2 6-0

2003

Greater St. Helens League 3A
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 12 at North Kitsap L 41-14 0-1 0-0
Sept. 19 Hudson's Bay W 17-13 1-1 0-0
Sept. 26 at Cascade L 20-13 1-2 0-0
Oct. 3 Tumwater L 22-19 1-3 0-0
Oct. 10 at Washougal* W 35-24 2-3 1-0
Oct. 17 R.A. Long* L 13-12 2-4 1-1
Oct. 24 Camas* L 28-21 2-5 1-2
Oct. 31 at Mark Morris* W 35-7 3-5 2-2
Nov. 6 at Columbia River* L 33-0 3-6 2-3

2002

Greater St. Helens League 3A
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 13 North Kitsap W 25-7 1-0 0-0
Sept. 20 at Hudson's Bay W 21-0 2-0 0-0
Sept. 27 Cascade W 21-17 3-0 0-0
Oct. 4 at Tumwater L 49-19 3-1 0-0
Oct. 11 Washougal* W 41-7 4-1 1-0
Oct. 18 at R.A. Long* W 35-28 OT 5-1 2-0
Oct. 25 at Camas* L 20-14 5-2 2-1
Nov. 1 Mark Morris* W 49-0 6-2 3-1
Nov.7 Columbia River* L 21-7 6-3 3-2

2001

Greater St. Helens League 3A
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 7 at North Kitsap W 31-17 1-0 0-0
Sept. 14 Evergreen L 37-33 1-1 0-0
Sept. 21 at Mark Morris* W 42-20 2-1 1-0
Sept. 28 R.A. Long* W 42-23 3-1 2-0
Oct. 5 at Heritage W 27-6 4-1 2-0
Oct. 12 Fort Vancouver* W 55-6 5-1 3-0
Oct. 19 at Washougal* W 62-8 6-1 4-0
Oct. 26 at Columbia River* W 21-14 7-1 5-0
Nov. 1 Camas* W 26-19 8-1 6-0
State Playoffs
Nov 6 Black Hills L 28-80 8-2 6-0

2000

Greater St. Helens League 4A
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 8 at Capital W 42-27 1-0 0-0
Sept. 15 at Columbia River L 24-0 1-1 0-0
Sept. 22 Evergreen* L 21-14 OT 1-2 0-1
Sept. 28 at Fort Vancouver* W 42-14 2-2 1-1
Oct. 5 Mountain View* W 31-21 3-2 2-1
Oct. 13 Prairie* W 63-13 4-2 3-1
Oct. 21 at Heritage* L 34-31 4-3 3-2
Oct. 27 Battle Ground* W 35-24 5-3 4-2
Nov. 2 Skyview L 35-28 5-4 4-2
State Playoffs
Nov 7 at Spanaway Lake L 28-18 5-5 4-2

1990's

1999

Greater St. Helens League 4A
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 10 Capital L 27-20 0-1 0-0
Sept. 17 Columbia River L 19-0 0-2 0-0
Sept. 24 at Evergreen* L 35-0 0-3 0-1
Oct. 1 Fort Vancouver* W 32-14 1-3 1-1
Oct. 7 at Mountain View* W 19-14 2-3 2-1
Oct. 15 at Prairie* W 55-13 3-3 3-1
Oct. 22 Heritage* W 69-6 4-3 4-1
Oct. 29 at Battle Ground* W 42-3 5-3 5-1
Nov. 4 at Skyview W 35-14 6-3 5-1
State Playoffs
Nov 9 at Sumner W 19-7 7-3 5-1
Nov 12 at South Kitsap L 29-27 7-4 5-1

1998

Greater St. Helens League 4A
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 11 at River Ridge W 38-6 1-0 0-0
Sept. 18 at Tumwater L 20-16 1-1 0-0
Sept. 25 Mountain View* L 26-14 1-2 0-1
Oct. 2 Prairie* W 14-6 2-2 1-1
Oct. 8 at Hudson's Bay* W 21-18 3-2 2-1
Oct. 16 at Fort Vancouver* L 20-14 3-3 2-2
Oct. 23 Battle Ground* W 19-6 4-3 3-2
Oct. 30 Evergreen* L 23-7 4-4 3-3
Nov. 5 at Columbia River* L 21-7 4-5 3-4

1997

Greater St. Helens League 4A
Head Coach: Pat Hymes

Sep. 12 River Ridge W 29-0 1-0 0-0
Sept. 19 Tumwater W 29-12 2-0 0-0
Sept. 26 at Mountain View* W 34-0 3-0 1-0
Oct. 3 at Prairie* W 43-8 4-0 2-0
Oct. 9 Hudson's Bay* W 35-6 5-0 3-0
Oct. 17 Fort Vancouver* W 45-36 6-0 4-0
Oct. 24 at Battle Ground* W 31-16 7-0 5-0
Oct. 31 at Evergreen* W 49-7 8-0 6-0
Nov. 6 Columbia River* L 30-28 8-1 6-1
State Playoffs
Nov 11 Sehome L 17-9 8-2 6-1

1996

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Pat Hymes

Sept. 13 Battle Ground* W 21-6 1-0 1-0
Sept. 20 at Tunwater* L 28-14 1-1 1-1
Sept. 27 Mountain View* W 42-7 2-1 2-1
Oct. 4 at Shelton* W 20-7 3-1 3-1
Oct. 10 Prairie* W 45-7 4-1 4-1
Oct. 18 Fort Vancouver* L 30-14 4-2 4-2
Oct. 25 at Hudson's Bay* W 34-7 5-2 5-2
Nov. 1 Evergreen* W 24-7 6-2 6-2
Nov. 8 at Columbia River* W 43-12 7-2 7-2

1995

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 8 at Battle Ground* W 26-17 1-0 1-0
Sept. 15 Tunwater* L 27-13 1-1 1-1
Sept. 22 at Mountain View* W 25-8 2-1 2-1
Sept. 29 Shelton* W 29-7 3-1 3-1
Oct. 6 at Prairie* W 27-0 4-1 4-1
Oct. 12 at Fort Vancouver* W 21-0 5-1 5-1
Oct. 20 Hudson's Bay* W 53-7 6-1 6-1
Oct. 27 at Evergreen* L 47-20 6-2 6-2
Nov. 3 Columbia River* W 34-19 7-2 7-2

1994

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 9 at Hudson's Bay* W 32-0 1-0 1-0
Sept. 16 at Fort Vancouver* W 41-6 2-0 2-0
Sept. 23 Evergreen* W 19-8 3-0 3-0
Sept. 30 at Pasco L 17-7 3-1 3-0
Oct. 7 Battle Ground* W 55-28 4-1 4-0
Oct. 13 at Mountain View* W 22-0 5-1 5-0
Oct. 21 Prairie* W 27-7 6-1 6-0
Oct. 28 at Tumwater* L 26-9 6-2 6-1
Nov. 4 Columbia River* W 28-14 7-2 7-1
State Playoffs
Nov 12 at Kentwood W 27-15 8-2 7-1
Nov 12 Cascade L 21-17 8-3 7-1

1993

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 10 Hudson's Bay* W 45-10 1-0 1-0
Sept. 17 Fort Vancouver* W 28-7 2-0 2-0
Sept. 24 at Evergreen* W 21-15 3-0 3-0
Oct. 1 Pasco W 41-14 4-0 3-0
Oct. 7 at Battle Ground* W 49-7 5-0 4-0
Oct. 15 Mountain View* W 37-13 6-0 5-0
Oct. 22 at Prairie* W 62-14 7-0 6-0
Oct. 29 Tumwater* L 24-22 7-1 6-1
Nov. 5 at Columbia River* W 49-7 8-1 7-1
State Playoffs
Nov 12 at Lakes L 29-27 8-2 7-1

1992

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 11 at Battle Ground W 41-0 1-0 0-0
Sept. 18 Centralia W 27-24 OT 2-0 0-0
Sept. 25 Mark Morris W 27-6 3-0 0-0
Oct. 2 at R.A. Long W 50-0 4-0 0-0
Oct. 8 Mountain View* W 38-10 5-0 1-0
Oct. 17 at Kentwood W 23-22 6-0 1-0
Oct. 23 Fort Vancouver* W 35-20 7-0 2-0
Oct. 30 at Evergreen* L 20-18 7-1 2-1
Nov. 6 at Columbia River* L 20-13 7-2 2-2

1991

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 13 Battle Ground L 13-0 0-1 0-0
Sept. 20 at Centralia W 13-0 1-1 0-0
Sept. 27 at Mark Morris W 39-7 2-1 0-0
Oct. 4 R.A. Long W 21-10 3-1 0-0
Oct. 11 at Mountain View* L 34-12 3-2 0-1
Oct. 18 Kentwood L 29-7 3-3 0-1
Oct. 25 at Fort Vancouver* W 16-6 4-3 1-1
Nov. 1 Evergreen* L 23-14 4-4 1-2
Nov. 8 Columbia River* W 28-27 OT 5-4 2-2

1990

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 7 at R.A. Long W 25-7 1-0 0-0
Sept. 14 Hanford W 28-12 2-0 0-0
Sept. 21 at Prairie W 17-14 3-0 0-0
Sept. 28 Mark Morris W 38-6 4-0 0-0
Oct. 5 at Evergreen* W 16-6 5-0 1-0
Oct. 12 Mountain View* L 13-7 5-1 1-1
Oct. 19 at Kent-Meridian L 8-7 5-2 1-1
Oct. 26 Fort Vancouver* W 14-0 6-2 2-1
Nov. 2 at Columbia River* L 28-24 6-3 2-2

1980's

1989

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 8 R.A. Long W 38-7 1-0 0-0
Sept. 15 at Hanford W 21-0 2-0 0-0
Sept. 22 Prairie W 28-14 3-0 0-0
Sept. 29 at Mark Morris W 36-7 4-0 0-0
Oct. 6 Evergreen* W 24-17 OT 5-0 1-0
Oct. 13 at Mountain View* L 25-20 5-1 1-1
Oct. 20 Kent-Meridian L 42-8 5-2 1-1
Oct. 27 at Fort Vancouver* W 6-0 OT 6-2 2-1
Nov. 3 Columbia River* W 48-0 7-2 3-1
State Playoffs
Nov 11 Newport (Bell.) L 7-0 7-3 3-1

1988

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 9 at R.A. Long W 10-7 1-0 0-0
Sept. 16 Mark Morris W 30-0 2-0 0-0
Sept. 23 at Ballard L 13-7 2-1 0-0
Sept. 30 at Evergreen* L 36-10 2-2 0-1
Oct. 7 Mountain View* W 22-12 3-2 1-1
Oct. 14 at Hudson's Bay* W 20-7 4-2 2-1
Oct. 21 Battle Ground* W 21-7 5-2 3-1
Oct. 29 Fort Vancouver* W 24-0 6-2 4-1
Nov. 3 at Columbia River* W 26-6 7-2 5-1
State Playoffs
Nov 12 South Kitsap (Lincoln Bowl) W 21-7 8-2 5-1
Nov 18 Kentwood L 40-7 8-3 5-1

1987

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 11 R.A. Long W 20-0 1-0 0-0
Sept. 18 at Mark Morris W 35-8 2-0 0-0
Sept. 25 Ballard W 41-0 3-0 0-0
Oct. 2 Evergreen* W 33-8 4-0 1-0
Oct. 9 at Mountain View* W 21-0 5-0 2-0
Oct. 16 Hudson's Bay* W 35-7 6-0 3-0
Oct. 23 at Battle Ground* W 26-21 7-0 4-0
Oct. 30 at Fort Vancouver* W 21-7 8-0 5-0
Nov. 5 Columbia River* W 35-7 9-0 6-0
State Playoffs
Nov 14 South Kitsap W 40-10 10-0 6-0
Nov 20 at Puyallup L 42-12 10-1 6-0

1986

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 12 at Mark Morris W 1-0 0-0
Sept. 20 at R.A. Long W 12-0 2-0 0-0
Sept. 26 Prairie W 28-20 3-0 0-0
Oct. 4 Evergreen* W 37-6 4-0 1-0
Oct. 10 at Columbia River* W 28-19 5-0 2-0
Oct. 17 Cloverdale BC W 66-12 6-0 3-0
Oct. 24 at Hudson's Bay* W 14-7 7-0 4-0
Oct. 31 Fort Vancouver* W 37-7 8-0 5-0
Nov. 7 at Mountain View* W 21-0 9-0 6-0
State Playoffs
Nov 14 at Clover Park W 35-14 10-0 6-0
Nov 22 Olympic W 31-15 11-0 6-0
Nov 29 at Gonzaga Prep L 35-0 11-1 6-0

1985

Southwest Washington League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 13 Mark Morris W 10-7 1-0 0-0
Sept. 20 R.A. Long W 30-7 2-0 0-0
Sept. 27 at Prairie L 21-7 2-1 0-0
Oct. 4 at Evergreen* W 34-26 3-1 1-0
Oct. 11 Columbia River* L 23-7 3-2 1-1
Oct. 18 at Oregon City OR W 10-7 OT 4-2 1-1
Oct. 25 Hudson's Bay* W 14-6 5-2 2-1
Nov. 1 at Fort Vancouver* W 27-0 6-2 3-1
Nov. 8 Mountain View* L 33-0 6-3 3-2

1984

St. Helens Conference AA
Head Coach:
Ed Laulainen

Sept. 7 at South Kitsap L 21-15 0-1 0-0
Sept. 14 Cascade L 20-11 0-2 0-0
Sept. 21 at Centralia* W 45-13 1-2 1-0
Sept. 28 Mark Morris* W 29-6 2-2 2-0
Oct. 5 at Battle Ground* W 41-0 3-2 3-0
Oct. 11 Prairie* W 21-6 4-2 4-0
Oct. 19 W.F. West* W 26-11 5-2 5-0
Oct. 26 at R.A. Long* W 19-6 6-2 6-0
Nov. 2 Camas* W 35-12 7-2 7-0
State Playoffs
Nov 9 Olympia L 20-0 7-3 7-0

1983

St. Helens Conference AA
Head Coach:
Ed Laulainen

Sept. 9 South Kitsap L 20-15 0-1 0-0
Sept. 16 at Cascade W 31-14 1-1 0-0
Sept. 23 Centralia* W 27-0 2-1 1-0
Sept. 30 at Mark Morris* W 22-7 3-1 2-0
Oct. 7 Battle Ground* W 26-15 4-1 3-0
Oct. 13 at Prairie* L 21-0 4-2 3-1
Oct. 21 at W.F. West* W 20-13 5-2 4-1
Oct. 28 R.A. Long* W 48-3 6-2 5-1
Nov. 4 at Camas* W 13-6 7-2 6-1
State Playoffs
Nov 11 Tumwater W 10-7 8-2 6-1
Nov 19 at Shorewood W 17-0 9-2 6-1
Nov 12 vs Olympic
(Tacoma Dome)
W 47-14 10-2 6-1
Nov 12 vs Sedro-Woolley
(Kingdome, AA Champ. Game)
W 28-7 11-2 6-1

1982

Southwest Washington League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 10 Mark Morris W 17-13 1-0 0-0
Sept. 17 at R.A. Long W 10-0 2-0 0-0
Sept. 24 Fort Vancouver (nl) W 17-10 3-0 0-0
Oct. 1 at Mountain View (nl) W 13-7 OT 4-0 0-0
Oct. 8 at Columbia River* W 14-10 5-0 1-0
Oct. 15 at Hudson's Bay* W 28-13 6-0 2-0
Oct. 22 Evergreen* W 29-11 7-0 3-0
Oct. 29 at Fort Vancouver* W 21-9 8-0 4-0
Nov. 5 Mountain View* W 14-0 9-0 5-0
State Playoffs
Nov 12 Bellarmine Prep L 7-0 9-1 5-0

1981

Southwest Washington League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 11 Fort Vancouver* W 26-7 1-0 1-0
Sept. 18 at Evergreen* L 29-13 1-1 1-1
Sept. 25 at Hudson's Bay* W 15-10 2-1 2-1
Oct. 2 at Mark Morris W 34-0 3-1 2-1
Oct. 9 Columbia River* W 6-0 OT 4-1 3-1
Oct. 16 at Fort Vancouver* W 36-0 5-1 4-1
Oct. 23 Evergreen* W 33-14 6-1 5-1
Oct. 30 Hudson's Bay* W 42-6 7-1 6-1
Nov. 6 R.A. Long W 46-14 8-1 6-1
State Playoffs
Nov 14 Issaquah W 24-7 9-1 6-1
Nov 20 South Kitsap (Lincoln Bowl) L 21-20 2OT 9-2 6-1

1980

Southwest Washington League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 12 Mark Morris W 18-9 1-0 0-0
Sept. 19 Columbia River* W 6-3 2-0 1-0
Sept. 26 at Hudson's Bay* W 37-28 3-0 2-0
Oct. 3 at R.A. Long L 22-8 3-1 2-0
Oct. 10 Aberdeen* L 19-6 3-2 2-1
Oct. 17 at Evergreen* L 17-0 3-3 2-2
Oct. 24 Capital* L 27-16 3-4 2-3
Oct. 31 at Shelton* L 14-12 3-5 2-4
Nov. 7 at Fort Vancouver* L 19-6 3-6 2-5

1970's

1979

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 7 Sunset OR L 9-7 0-1 0-0
Sept. 14 at Mark Morris W 19-13 1-1 0-0
Sept. 21 Benson Tech OR W 7-0 2-1 0-0
Sept. 28 R.A. Long W 21-3 3-1 0-0
Oct. 5 Capital* W 21-14 4-1 1-0
Oct. 12 at Shelton* W 28-0 5-1 2-0
Oct. 19 Columbia River* W 27-0 6-1 3-0
Oct. 26 Fort Vancouver* L 31-7 6-2 3-1
Nov. 2 at Aberdeen* W 21-14 7-2 4-1

1978

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 8 at R.A. Long W 19-0 1-0 0-0
Sept. 16 Mark Morris L 21-7 1-1 0-0
Sept. 23 Aberdeen* W 28-14 2-1 1-0
Sept. 29 at Hudson's Bay* L 27-3 2-2 1-1
Oct. 6 Evergreen* W 41-0 3-2 2-1
Oct. 13 Eisenhower W 14-7 4-2 2-1
Oct. 20 at Fort Vancouver* W 13-6 5-2 3-1
Oct. 28 Battle Ground* W 21-7 6-2 4-1
Nov. 3 at Columbia River* L 7-2 6-3 4-2

1977

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 9 R.A. Long W 31-14 1-0 0-0
Sept. 16 at Mark Morris L 14-8 1-1 0-0
Sept. 23 at Aberdeen* W 21-6 2-1 1-0
Sept. 30 Hudson's Bay* W 27-14 3-1 2-0
Oct. 7 at Evergreen* W 15-6 4-1 3-0
Oct. 14 Wilson L 28-27 4-2 3-0
Oct. 22 Fort Vancouver* W 20-19 OT 5-2 4-0
Oct. 28 at Battle Ground* W 15-0 6-2 5-0
Nov. 5 Columbia River* L 14-0 6-3 5-1

1976

Greater St. Helens League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 10 at R.A. Long W 41-0 1-0 0-0
Sept. 17 Mark Morris W 48-0 2-0 0-0
Sept. 24 at Fort Vancouver* L 7-0 2-1 0-1
Oct. 1 at Battle Ground* W 36-6 3-1 1-1
Oct. 8 Aberdeen* W 20-14 4-1 2-1
Oct. 15 at Hudson's Bay* W 26-7 5-1 3-1
Oct. 22 Olympia* W 55-20 6-1 4-1
Oct. 29 at Evergreen* W 18-0 7-1 5-1
Nov. 5 Columbia River* W 26-0 8-1 6-1
State Playoffs
Nov 12 Federal Way L 42-35 3OT 8-2 6-1

1975

Southwest Washington League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 5 R.A. Long W 8-2 1-0 0-0
Sept. 12 at Mark Morris W 20-16 2-0 0-0
Sept. 19 Fort Vancouver* L 7-6 2-1 0-1
Sept. 26 Battle Ground* W 10-7 OT 3-1 1-1
Oct. 3 at Aberdeen* W 13-8 4-1 2-1
Oct. 10 Hudson's Bay* W 13-0 5-1 3-1
Oct. 17 at Olympia* L 34-12 5-2 3-2
Oct. 24 Evergreen* W 24-8 6-2 4-2
Oct. 31 at Columbia River* L 21-14 6-3 4-3

1974

Southwest Washington League AAA
Head Coach:
Ed Laulainen

Sept. 6 Olympia* W 21-13 1-0 1-0
Sept. 13 at Hudson's Bay* W 28-7 2-0 2-0
Sept. 20 Battle Ground* W 7-0 3-0 3-0
Sept. 27 at Hoquiam* L 34-14 3-1 3-1
Oct. 4 at Aberdeen* L 30-29 3-2 3-2
Oct. 11 Pendleton OR L 23-13 3-3 3-2
Oct. 18 Mark Morris* L 27-20 3-4 3-3
Oct. 25 Evergreen* L 28-12 3-5 3-4
Nov. 1 at R.A. Long* W 15-8 4-5 4-4
Nov. 10 Columbia River* L 45-0 4-6 4-5

1973

Southwest Washington League AAA
Head Coach:
Ed Laulainen

Sept. 7 at Olympia* W 13-3 1-0 1-0
Sept. 14 Hudson's Bay* W 22-0 2-0 2-0
Sept. 21 at Battle Ground* W 39-6 3-0 3-0
Sept. 28 Hoquiam* W 21-13 4-0 4-0
Oct. 5 Aberdeen* L 18-7 4-1 4-1
Oct. 12 Marshall OR TIE 14-14 4-1-1 4-1
Oct. 19 at Mark Morris* W 6-0 5-1-1 5-1
Oct. 26 at Evergreen* W 13-0 6-1-1 6-1
Nov. 2 R.A. Long* W 22-3 7-1-1 7-1
Nov. 9 at Columbia River* L 14-0 7-2-1 7-2

1972

Southwest Washington League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 8 BYE    
Sept. 15 at Grants Pass OR L 21-0 0-1 0-0
Sept. 22 at Aberdeen* W 18-2 1-1 1-0
Sept. 29 Battle Ground* W 18-6 2-1 2-0
Oct. 6 at Olympia* L 14-6 2-2 2-1
Oct. 13 Mark Morris* W 21-14 3-2 3-1
Oct. 19 at Evergreen* L 30-28 3-3 3-2
Oct. 27 BYE    
Nov. 3 Hudson's Bay* W 54-0 4-3 4-2
Nov. 10 Hoquiam* W 22-0 5-3 5-2
Nov. 23 at R.A. Long* W 13-0 6-3 6-2

1971

Southwest Washington League AAA
Head Coach: Ed Laulainen

Sept. 10 BYE    
Sept. 17 Battle Ground^ W 13-6 1-0 0-0
Sept. 24 at Camas* W 19-0 2-0 1-0
Oct. 1 Evergreen* W 26-6 3-0 2-0
Oct. 8 Aberdeen* L 32-8 3-1 2-1
Oct. 15 at Fort Vancouver* L 7-0 3-2 2-2
Oct. 22 Olympia* L 15-0 3-3 2-3
Oct. 29 BYE    
Nov. 5 at Mark Morris* TIE 20-20 3-3-1 2-3-1
Nov. 12 at Hoquiam* W 19-14 4-3-1 3-3-1
Nov. 25 R.A. Long* W 22-0 5-3-1 4-3-1
^ League game for Battle Ground, not Kelso

1970

Southwest Washington League AAA
Head Coach: Pete Hopkins

Sept. 11 BYE    
Sept. 18 at Battle Ground^ L 12-6 0-1 0-0
Sept. 25 Camas* W 32-0 1-1 1-0
Oct. 2 at Evergreen* W 23-6 2-1 2-0
Oct. 9 at Aberdeen* L 19-9 2-2 2-1
Oct. 16 Fort Vancouver* W 44-6 3-2 3-1
Oct. 23 at Olympia* L 28-6 3-3 3-2
Oct. 30 BYE    
Nov. 6 Mark Morris* W 23-16 4-3 4-2
Nov. 13 Hoquiam* W 27-25 5-3 5-2
Nov. 26 at R.A. Long* L 14-0 5-4 5-3
^ League game for Battle Ground, not Kelso

1960's

1969

Southwest Washington League AAA
Head Coach: Pete Hopkins

Sept. 12 BYE    
Sept. 19 at Hoquiam* W 30-12 1-0 1-0
Sept. 26 at Camas TIE 6-6 1-0-1 1-0
Oct. 3 Olympia* L 34-14 1-1-1 1-1
Oct. 10 at Fort Vancouver* W 25-6 2-1-1 2-1
Oct. 17 Aberdeen* L 20-6 2-2-1 2-2
Oct. 24 Hudson's Bay* L 14-8 2-3-1 2-3
Oct. 31 BYE    
Nov. 1 Battle Ground W 22-8 3-3-1 2-3
Nov. 14 at Mark Morris* W 28-6 4-3-1 3-3
Nov. 27 R.A. Long* W 28-13 5-3-1 4-3

1968

Southwest Washington League AA
Head Coach: Pete Hopkins

Sept. 13 BYE    
Sept. 20 BYE    
Sept. 27 Camas L 7-6 0-1 0-0
Oct. 4 at Olympia* L 13-0 0-2 0-1
Oct. 11 Fort Vancouver* L 13-0 0-3 0-2
Oct. 18 at Aberdeen* L 41-7 0-4 0-3
Oct. 25 at Hudson's Bay*^ L 33-6 0-5 0-4
Nov. 1 Hoquiam TIE 13-13 0-5-1 0-4-1
Nov. 8 at Battle Ground L 6-0 0-6-1 0-4-1
Nov. 15 Mark Morris* L 12-6 0-7-1 0-5-1
Nov. 28 at R.A. Long* W 6-0 1-7-1 1-5-1
^ Game played at Chieftain Stadium

1967

Southwest Washington League AA
Head Coach: Pete Hopkins

Sept. 8 BYE    
Sept. 15 Battle Ground L 13-0 0-1 0-0
Sept. 22 at Mark Morris* L 6-0 0-2 0-1
Sept. 29 Columbia River TIE 14-14 0-2-1 0-1
Oct. 6 at Hudson's Bay* L 20-7 0-3-1 0-2
Oct. 13 Olympia* W 12-7 1-3-1 1-2
Oct. 20 at Aberdeen* L 20-0 1-4-1 1-3
Oct. 28 at Fort Vancouver* L 25-14 1-5-1 1-4
Nov. 3 BYE    
Nov. 10 Hoquiam* L 13-7 1-6-1 1-5
Nov. 23 R.A. Long* L 31-0 1-7-1 1-6

1966

Southwest Washington League AA
Head Coach: Otto Kofler

Sept. 9 BYE    
Sept. 16 at Battle Ground W 33-14 1-0 0-0
Sept. 23 Mark Morris* W 33-6 2-0 1-0
Sept. 30 at Columbia River W 34-6 3-0 1-0
Oct. 7 Hudson's Bay* L 13-6 3-1 1-1
Oct. 14 at Olympia* L 14-7 3-2 1-2
Oct. 21 at Aberdeen* W 13-0 4-2 2-2
Oct. 28 Fort Vancouver* W 27-6 5-2 3-2
Nov. 4 BYE    
Nov. 11 at Hoquiam* W 27-0 6-2 4-2
Nov. 24 at R.A. Long* L 27-19 6-3 4-3

1965

Southwest Washington League AA
Head Coach: Otto Kofler

Sept. 10 BYE    
Sept. 17 at Mark Morris W 25-0 1-0 0-0
Sept. 24 East Bremerton L 7-0 1-1 0-0
Oct. 1 Burlington-Edison TIE 13-13 1-1-1 0-0
Oct. 8 at Hudson's Bay* W 12-6 2-1-1 1-0
Oct. 14 Olympia* W 25-7 3-1-1 2-0
Oct. 22 at Aberdeen* W 35-19 4-1-1 3-0
Oct. 29 at Fort Vancouver* W 34-28 5-1-1 4-0
Nov. 5 BYE    
Nov. 12 Hoquiam* W 6-0 6-1-1 5-0
Nov. 26 R.A. Long* L 14-7 6-2-1 5-1

1964

Southwest Washington League AA
Head Coach: Otto Kofler

Sept. 11 BYE    
Sept. 18 Mark Morris W 20-6 1-0 0-0
Sept. 25 at East Bremerton L 27-0 1-1 0-0
Oct. 2 Burlington-Edison TIE 13-13 1-1-1 0-0
Oct. 9 Hudson's Bay* W 20-6 2-1-1 1-0
Oct. 15 at Olympia* W 7-6 3-1-1 2-0
Oct. 23 Aberdeen* W 20-18 4-1-1 3-0
Oct. 30 Fort Vancouver* W 20-19 5-1-1 4-0
Nov. 6 BYE    
Nov. 13 at Hoquiam* L 18-6 5-2-1 4-1
Nov. 26 at R.A. Long* W 25-0 6-2-1 5-1

1963

Southwest Washington League AA
Head Coach: Otto Kofler

Sept. 13 at Toppenish W 12-7 1-0 0-0
Sept. 20 Hudson's Bay* L 33-12 1-1 0-1
Sept. 27 at Fort Vancouver* W 30-7 2-1 1-1
Oct. 4 at Camas W 39-7 3-1 1-1
Oct. 11 Aberdeen* L 19-7 3-2 1-2
Oct. 18 at Olympia* L 21-0 3-3 1-3
Oct. 25 Centralia* L 16-12 3-4 1-4
Nov. 1 at Mark Morris TIE 13-13 3-4-1 1-4
Nov. 15 at Hoquiam* TIE 13-13 3-4-2 1-4-1
Nov. 28 R.A. Long* W 26-13 4-4-2 2-4-1

1962

Southwest Washington League AA
Head Coach: Otto Kofler

Sept. 14 Toppenish L 12-7 0-1 0-0
Sept. 21 at Hudson's Bay* L 7-0 0-2 0-1
Sept. 28 Fort Vancouver* W 13-7 1-2 1-1
Oct. 5 Mark Morris W 19-6 2-2 1-1
Oct. 12 Columbus Day Storm**
Oct. 19 Camas L 19-6 2-3 1-1
Oct. 26 Olympia* L 33-0 2-4 1-2
Nov. 2 at Centralia* W 27-14 3-4 2-2
Nov. 9 Hoquiam* L 28-14 3-5 2-3
Nov. 15 at Aberdeen* L 27-0 3-6 2-4
Nov. 22 at R.A. Long* L 21-6 3-7 2-5
** Aberdeen game rescheduled due to Columbus Day Strom

1961

Southwest Washington League AA
Head Coach: Otto Kofler

Sept. 15 South Salem OR L 15-0 0-1 0-0
Sept. 22 Hudson's Bay* TIE 7-7 0-1-1 0-0-1
Sept. 29 at Fort Vancouver* L 39-7 0-2-1 0-1-1
Oct. 6 at Mark Morris L 13-6 0-3-1 0-1-1
Oct. 13 Aberdeen* L 35-0 0-4-1 0-2-1
Oct. 20 at Camas L 41-6 0-5-1 0-2-1
Oct. 27 at Olympia* L 20-0 0-6-1 0-3-1
Nov. 3 Centralia* W 18-12 1-6-1 1-3-1
Nov. 10 at Hoquiam* L 24-0 1-7-1 1-4-1
Nov. 23 R.A. Long* TIE 13-13 1-7-2 1-4-2

1960

Southwest Washington League AA
Head Coach: Otto Kofler

Sept. 16 at South Salem OR TIE 20-20 0-0-1 0-0
Sept. 24 Centralia* W 21-6 1-0-1 1-0
Sept. 30 at Hoquiam* W 26-7 2-0-1 2-0
Oct. 7 Fort Vancouver* W 7-0 3-0-1 3-0
Oct. 14 Camas* W 13-0 4-0-1 4-0
Oct. 21 Port Angeles W 28-0 5-0-1 5-0
Oct. 28 at Mark Morris* L 12-0 5-1-1 5-1
Nov. 4 at Hudson's Bay* L 27-7 5-2-1 5-2
Nov. 11 Battle Ground* W 28-0 6-2-1 6-2
Nov. 18 BYE    
Nov. 24 at R.A. Long* W 19-0 7-2-1 7-2

1950's

1958

Head Coach: Otto Kofler

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

1958

Head Coach: Otto Kofler

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

1957

Head Coach: Otto Kofler

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

1956

Head Coach: Otto Kofler

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

1955

Southwest Washington League A
Head Coach: Otto Kofler

Sept. 16 at Camas W 25-14 1-0 0-0
Sept. 23 Everett L 27-12 1-1 0-0
Sept. 30 at Centralia* TIE 20-20 1-1-1 0-0-1
Oct. 7 Olympia* W 39-28 2-1-1 1-0-1
Oct. 14 Seattle Prep W 27-7 3-1-1 1-0-1
Oct. 21 at Aberdeen* W 33-7 4-1-1 2-0-1
Oct. 28 Hoquiam* W 26-19 5-1-1 3-0-1
Nov. 4 at Bellingham L 7-0 5-2-1 3-0-1
Nov. 11 at Vancouver* L 14-13 5-3-1 3-1-1
Nov. 18 BYE    
Nov. 24 at Longview* W 19-0 6-3-1 4-1-1

1954

Head Coach: Otto Kofler

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

1953

Head Coach: Lee Sonedecker

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

1952

Southwest Washington League AA
Head Coach: Lee Sonedecker

Sept. 12 Benson Tech OR W 20-0 1-0 0-0
Sept. 19 Camas W 2-0 0-0
Sept. 26 at Centralia* W 20-6 3-0 1-0
Oct. 3 at Olympia* L 13-6 3-1 1-1
Oct. 10 at Chehalis* W 47-7 4-1 2-1
Oct. 17 Aberdeen* L 26-19 4-2 2-2
Oct. 24 at Hoquiam* L 28-12 4-3 2-3
Oct. 31 at Battle Ground W 28-0 5-3 2-3
Nov. 7 BYE    
Nov. 14 Vancouver* W 27-6 6-3 3-3
Nov. 27 at Longview* L 28-19 6-4 3-4

1951

Southwest Washington League A
Head Coach: Emmett Schroeder

Sept. 15 Benson Tech OR W 26-0 1-0 0-0
Sept. 21 at Camas W 27-26 2-0 0-0
Sept. 28 at Centralia* W 33-0 3-0 1-0
Oct. 5 Olympia* L 7-6 3-1 1-1
Oct. 12 Chehalis W 40-13 4-1 1-1
Oct. 19 at Aberdeen* W 7-0 5-1 2-1
Oct. 27 Hoquiam* W 32-19 6-1 3-1
Nov. 3 at Battle Ground W 26-6 7-1 3-1
Nov. 9 at Vancouver* TIE 7-7 7-1-1 3-1-1
Nov. 16 BYE    
Nov. 22 Longview* L 19-14 7-2-1 3-2-1

1950

Southwest Washington League A
Head Coach: Emmett Schroeder

Sept. 15 at Benson Tech OR W 32-19 1-0 0-0
Sept. 22 Camas W 31-13 2-0 0-0
Sept. 29 Centralia* W 44-0 3-0 1-0
Oct. 6 at Olympia* W 21-0 4-0 2-0
Oct. 13 at Battle Ground W 37-0 5-0 3-0
Oct. 20 Aberdeen* W 18-13 6-0 4-0
Oct. 27 at Hoquiam* L 25-13 6-1 4-1
Nov. 3 Lewis & Clark W 27-13 7-1 4-1
Nov. 10 Vancouver* L 13-7 7-2 4-2
Nov. 19 BYE    
Nov. 23 at Longview* L 7-6 7-3 4-3
Full 2012 Season Schedule for all 18 Greater St. Helens League football teams
  • Kelso Hilanders Photos

    Making The Rounds, GSHL Fall Camp Visits: Kelso Making The Rounds, GSHL Fall Camp Visits: Kelso Making The Rounds, GSHL Fall Camp Visits: Kelso Union 36 Kelso 0 Making The Rounds 2011, GSHL Fall Camp Visits: Kelso Making The Rounds, GSHL Fall Camp Visits: Kelso Making The Rounds 2011, GSHL Fall Camp Visits: Kelso Making The Rounds, GSHL Fall Camp Visits: Kelso Making The Rounds, GSHL Fall Camp Visits: Kelso Making The Rounds, GSHL Fall Camp Visits: Kelso Union 36 Kelso 0 Making The Rounds 2011, GSHL Fall Camp Visits: Kelso Making The Rounds 2011, GSHL Fall Camp Visits: Kelso Making The Rounds, GSHL Fall Camp Visits: Kelso Making The Rounds, GSHL Fall Camp Visits: Kelso
  • Award Winners

    2011

    2011 The Daily News All-Area Team
    Slate Miller (Sr) 1st Team Defense (DB)

    2011 3A Coaches All-League
    Andrew Olmquist (Jr) 2nd Team Defense (DL)
    Slate Miller (Sr) 2nd Team Defense (DB)
    2010

    2010 AP 3A All State
    Jared O’Neil (Sr) Honorable Mention (LB)

    2010 GSHLFootball.com All Level All-Star
    Cedeique Chaney (Sr) 1st Team Offense (KR)
    Gage Townsend (Sr) 1st Team Defense (DL)
    Jared O’Neil (Sr) 1st Team Defense (LB)
    Eric McDaniel (Sr) 2nd Team Offense (OL)

    2010 The Daily News All-Area Team
    Jared O'Neil (Sr) Co-Defensive POY
    Cedrique Chaney (Sr) 1st Team Offense (WR)
    Gage Townsend (Sr) 1st Team Defense (DL)
    Sam Young (Sr) 1st Team Defense (DL)
    Ben Warthen (Sr) 1st Team Defense (DB)

    2010 GSHLFootball.com 3A All-League
    Eric McDaniel (Sr) 1st Team Offense (OL)
    Cedeique Chaney (Sr) 1st Team Offense (KR)
    Gage Townsend (Sr) 1st Team Defense (DL)
    Jared O’Neil (Sr) 1st Team Defense (LB)

    2010 3A Coaches All-GSHL
    Jared O’Neil (Sr) 1st Team Defense (POY)
    Eric McDaniel (Sr) 1st Team Offense (OL)
    Gage Townsend (Sr) 1st Team Defense (DL)
    Cedrique Chaney (Sr) 1st Team Defense (DB)
    Slate Miller  (Jr) 2nd Team Defense (DB)
    Josh Custer (Sr) 2nd Team Offense (OL)
    Riley Miller (Sr) 2nd Team Offense (RB)
    Makaio Mobbs (Sr) 2nd Team Offense (QB)
    2009

    2009 GSHLFootball.com All Level All-Star
    Jared O’Neil  (Jr) 1st Team Defense (LB)
    Lane Sari (Sr) 1st Team Offense (RB)
    Justin O’Neil (Sr) 1st Team Offense (OL)

    2009 The Daily News All-Area Team
    Lane Sari (Sr) 1st Team Offense (RB)
    Tim Davison (Sr) 1st Team Offense (OL)
    Gage Townsend (Jr) 1st Team Defense (DL)
    Jared O’Neil (Jr) 1st Team Defense (LB)
    Justin O’Neil (Sr) 2nd Team Offense (OL)

    4A Coaches All-GSHL
    Gage Townsend (Jr) 1st Team Defense (DL)
    Jared O’Neil (Jr) 1st Team Defense (LB)
    Lane Sari (Sr) 1st Team Offense (RB)
    Justin O’Neil (Sr) 1st Team Offense (OL)
    Tim Davison (Sr) 1st Team Offense (OL)
    Jarod Nickerson (Sr) 2nd Team Defense (DL)
    Ben Warthen (Jr) 2nd Team Defense (LB)
    Aaron Hightower (Sr) 2nd Team Defense (DB)

    2008


    4A Coaches All-GSHL
    Thomas Gustin (Sr) 2nd Team Defense (DL)
    Justin O’Neil (Jr) 2nd Team Offense (OL)
    Tim Davison (Jr) 2nd Team Offense (OL)

    Aberdeen BobcatsBattle Ground TigersCamas PapermakersColumbia River ChieftainsEvergreen PlainsmenFort Vancouver TrappersHeritage TimberwolvesHockinson HawksHudson's Bay EaglesKelso HilandersMark Morris MonarchsMountain View ThunderPrairie FalconsR.A. Long LumberjacksRidgefield SpudersSkyview StormUnion TitansWashougal PanthersGSHL Football Home Page